Ekena Millwork GVPVE30X3001SF Vertical Surface Mount PVC Gable Vent, 30 W Inch x 30 H Inch, Factory Primed White
★★★★★ 4.2 30 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by wintersediting.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Dimensions: 30 in. Width x 30 in. Height x 1 in. Projection x 56 Sq. In.
  • Dimensions: 30"W x 30"H - Frame Size: 3-1/2"W x 1"P - Venting Area: 56 Sq. In.
  • Surface mount installation is simple and quick, with screws and adhesive
Size 30"W x 30"H
Color Factory Primed White
Style Functional
Material PVC
Item Weight 17.5 pounds
Part Number GVPVE30X3001SF
Manufacturer Ekena Millwork
Item model number GVPVE30X3001SF
Batteries Required No
Product Dimensions 30 x 1 x 30 inches
Included Components PVC Gable Vent
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
30 ratings | 12 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (23)
4 stars
6% (2)
3 stars
3% (1)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (3)