Facom FCM249G12 249.G12 12mm Sheathed Punch
★★★★★ 4.9 21 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by wintersediting.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The Facom 249.G sheathed drift punches are tough and durable. With very high tensile strength, these punches feature a head hardened to 43 HRc and a long shank hardened to 58 HRc. The handles are ergonomically shaped for comfort and shock absorption. Ideal as an aid in aligning bolt or rivet holes prior to inserting a fastener. The FCM249G12 Sheathed Punch has the following specifications:Point diameter: 11.80mm. Length: 280mm.Facom is one of the leading European brands in hand tools, working for over ninety years with automotive and industrial maintenance professionals. A selection of products is also available for the general public do-it-yourself market.Facom offers a full range of over 8,000 products through its distribution network, which include the storage product range (trolleys, cabinets, benches, portable storage etc.), standard tools (wrenches, screwdrivers, pliers, hammers etc.) and specialist tools (Automotive, Electrical, Aerospace etc.) to meet the needs of all repair technicians.A player in the hand-tool sector since 1918, Facom is synonymous with quality. Thanks to its knowledge of the market and daily contact with professional users, Facom has succeeded in developing tough, innovative and safe high-performance tools supplied with a full guarantee offering tool replacement and repairs. Facom is the Premium brand of the IAR (Industrial and Automotive Repair) division of the StanleyBlack&Decker Group, dedicated to the manufacture and marketing of products for industrial maintenance and automotive repair professionals.
  • Long shank
  • Head hardened to 43 HRC
  • Shank hardened to 58 HRC
  • 249.G12
  • Ideal for aligning bolt or rivet holes
  • Package Dimensions: 6.0 L x 35.0 H x 6.4 W (centimeters)
Color Multi
Brand Name BLACK+DECKER
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.19 Kilograms
Sheet Count 12
Manufacturer Facom
Material Type Gehärteter Stahl
Operation Mode Manual
Pin Hole Diameter 11.8 Millimeters
Included Components 1 x FACOM 249.G12 Series 249G Sheathed Drift Punch
Item Dimensions L x W x H 0.39"L x 0.39"W x 0.39"H
Global Trade Identification Number 03148511594599
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
21 ratings | 9 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (19)
4 stars
1% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (2)